Pasteis de Nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50.526315789473685% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.5% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.75)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Mini Profiteroles (Similarity score: 12.23)
- Butterscotch Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chocolate Flavored Crisp Rice Pieces (Similarity score: 13.08)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 13.11)
- Chocolate Sundae Vanilla Ice Cream With A Chewy Chocolate Center And Chocolate & Vanilla Crunch Bars, Chocolate Sundae (Similarity score: 14.08)
- Food Town Stores Inc Chocolate Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 16.48)
- Ancel,dr Oetker Cheesecake (Similarity score: 16.51)
- Frozen Dessert, Mocha, Almond Fudge (Similarity score: 16.59)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 17.72)
- Country Club Deluxe Ice Cream (Similarity score: 17.73)
- Frozen Custard (Similarity score: 18.13)
- Edy's, Frozen Custard, Peanut Butter Pie, Peanut Butter Pie (Similarity score: 18.13)
- Peach Pie (Similarity score: 18.22)
- Turkey Hill Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 18.27)