Deluxe Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1236kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1236kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 10.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 77.6978417266187% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.7% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 20.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Aria Di Toscana Cinque Stelle (Similarity score: 11.77)
- Franprix Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 16.32)
- Esselunga,eskigel Minibiscotto Alla Panna (Similarity score: 17.44)
- Sigma Cono Panna (Similarity score: 19.78)
- Purple Cow 12 Crispy Crunch Bars (Similarity score: 20.13)
- Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 20.13)
- Wafer With Fudge Frozen Dairy Dessert Cones, Wafer With Fudge (Similarity score: 20.70)
- Carrefour Chocolate Chocolat Au Lait, Cœur Vanille (Similarity score: 21.80)
- Tops Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 22.46)
- Conad Cono Panna E Cioccolato (Similarity score: 22.95)
- Daiya Salted Carmel Swirl (Similarity score: 23.11)
- Ahold Vanilla Sundae Cones (Similarity score: 24.15)
- Ice Cream Cone (Similarity score: 24.59)
- Colomba In Crema Di Cioccolato (Similarity score: 24.67)
- Dia Helado Nata Chocolate (Similarity score: 25.45)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Coconut Oil
- Sunflower Oil
- Emulsifier
- Raising Agent
- Salt
- Coconut Oil
- Coffee
- Skimmed Milk Powder
- Egg
- Sugar
- Glucose Syrup
- Stabiliser
- Alcohol
- Liquid Coffee Extract
- Powdered Egg White
- Marsala Wine
- E428
- Inulin
- Emulsifier
- Thickener
- Mascarpone
- Natural Flavouring
- Biscuit
- Wheat Flour
- Sugar
- Egg
- Water
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)