Franprix Tiramisu aux Spéculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 77.41935483870968% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.4% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 18 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 24.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Extreme Gold Chocolate (Similarity score: 13.06)
- Ice Cream (Similarity score: 13.68)
- Sigma Cono Panna (Similarity score: 13.75)
- Esselunga,eskigel Minibiscotto Alla Panna (Similarity score: 16.01)
- Deluxe Tiramisu (Similarity score: 16.32)
- Wafer With Fudge Frozen Dairy Dessert Cones, Wafer With Fudge (Similarity score: 17.07)
- Eskigel 6 Coni Panna E Cioccolato (Similarity score: 17.46)
- Pouce,auchan Bâtonnets Géants Chocolat Blanc (Similarity score: 17.48)
- Sammontana Aria Di Toscana Cinque Stelle (Similarity score: 18.52)
- Nestle, Motta Maxibon (Similarity score: 18.58)
- Frozen Dairy Dessert Cones (Similarity score: 18.97)
- Tops Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 19.44)
- Triple Chocolate Malt Flavored Ice Cream; Fudge Swirls; Chocolaty Chips; Chocolaty Malt Balls; Chocolaty Fudge Bunnies (Similarity score: 20.39)
- Daiya Salted Carmel Swirl (Similarity score: 20.79)
- Big Swirls Vanilla Cone Ice Cream (Similarity score: 21.12)
Ingredients List
- Water
- Stabiliser
- Vegetable Fiber
- Instant Coffee
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Coffee Extract
- Speculoos
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Mascarpone
- Coconut Oil
- Sugar
- Egg Yolk
- Alcohol
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)