Perry's Ice Cream Co. Inc. Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Gingerbread Cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 6.43g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 27.14g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 8.42)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 8.77)
- Denali, Bear Foot Brownie Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Chewy Brownie Bits And Swirled With Bear Foot Fudge (Similarity score: 9.61)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 11.01)
- Salted Caramel Mochi Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 11.30)
- Talenti Gelato Vanilla Peanut Butter Swirl (Similarity score: 11.69)
- Salted Caramel Mochi Ice Cream, Salted Caramel (Similarity score: 12.10)
- Mocha Flavored Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Thick Fudge And Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Mud Pie (Similarity score: 13.34)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Brownie Bits, Swirled With Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 13.78)
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream With Chocolate Peanut Butter Cups & Chocolate Covered Pretzels, Midnight Munchies (Similarity score: 13.97)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 14.21)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Signature Family Recipe Featuring Butter Roasted Pecans And Brown Sugar (Similarity score: 14.72)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 14.72)
- Awesome Ice Cream, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 15.11)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Fudge Swirls And Peanut Butter Cups, Beaver Tracks (Similarity score: 15.28)
Ingredients List
- Milk
- Egg
- Water
- White Rice Flour
- Soya Lecithin
- Ginger Powder
- Cinnamon
- Vanilla Flavouring
- Salt
- Clove
- E500ii
- Cream
- Milkfat
- Whey
- Natural Gingerbread Flavor
- Cookie Dough Flavor
- E150a
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Corn Syrup
- Liquid Sugar
- White Icing Swirls
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Gingerbread Cookie Dough
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)