Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1030kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1030kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.959382615759544% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 78.16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78.2mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 4.88)
- Coyote Tracks Vanilla Ice Cream With Thick Fudge Swirl And Mini Peanut Butter Cups, Vanilla (Similarity score: 8.85)
- Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Sweet Butter Cream Ice Cream With Sponge Cake Pieces And A Frosting Swirl (Similarity score: 9.44)
- Promocash, Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 10.94)
- Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 10.94)
- Gelatelli Crunchy Almond (Similarity score: 11.51)
- Denali, Creamery Select, Premium Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 11.72)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Dutch Process Signature Recipe Chocolate Ice Cream Blended With Clusters Of Roasted Almonds (Similarity score: 12.00)
- Homemade, United Dairy Farmers United Dairy Farmers Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.35)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Coffee Almond Fudge (Similarity score: 12.70)
- Nut Goodie Chocolate And Maple Flavored Ice Cream Swirled Together With Chunks Of Chocolaty Nut Clusters (Similarity score: 13.24)
- Classic Vanilla Ice Cream With Chewy Brownie Pieces, Swirled With Denali Moose Tracks Fudge, Brownie Moose Tracks, Vanilla (Similarity score: 13.58)
- Ice Cream (Similarity score: 13.61)
- Real Premium Cinnamon Stick Rich Cinnamon Graham Cracker Swirled In Creamy Cinnamon Ice Cream, Cinnamon Stick (Similarity score: 13.67)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E160b
- E407
- Natural Flavouring
- Cream
- Chocolate Chip Cookie Dough
- Sugar
- Semi Sweet Chocolate
- Corn Syrup
- Whey
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)