La ferme du mesnil Poule à la Crème et son riz aux petits légumes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 56.875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.9% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aha!,migros Mozzarella (Similarity score: 16.97)
- Montana Hamburger Naturali Surgelati (Similarity score: 17.10)
- Mozzarella (Similarity score: 17.52)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 20.17)
- Chef Select Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 21.13)
- Classic Pie Mushroom (Similarity score: 21.87)
- K Classic Mozarella Nach Italienischer Art Classic (Similarity score: 23.88)
- K Classic Mini Mozzarella (Similarity score: 23.88)
- L'atelier Du Poissonnier Rillettes Maquereaux (Similarity score: 24.59)
- Jsp Enterprises Ltd Chopped Spinach & Four Cheese Ravioli (Similarity score: 24.92)
- Zeta Burrata (Similarity score: 25.02)
- Despar,spar Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 25.04)
- Orion Corp Orion, Yegam Cheese Chips (Similarity score: 25.53)
- Free Form Doppelrahm Frischkäse Freefrom Lactosefrei (Similarity score: 25.55)
- Roti De Veau (Similarity score: 25.78)