Dessaint Pancakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021.0kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.055555555555554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.1% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 268.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268.0mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain Pita (Similarity score: 19.32)
- Inewa Epautre Et Sarrasin (Similarity score: 22.18)
- Findus Nuggets De Poulet (Similarity score: 23.28)
- Pan Chapin (Similarity score: 23.56)
- Croustibat Nuggets De Poulet (Similarity score: 23.89)
- Picard Tout Bon, Tout Veggie Burger (Similarity score: 26.10)
- Iceland Thin & Crispy French Fries (Similarity score: 26.44)
- Tartex,bonneterre Et Compagnie, Bonneterre Les Pâtes Farcies Vegan Patate Douce & Pois Chiche (Similarity score: 26.48)
- Cinnamon Glaze Dessert Pizza (Similarity score: 26.83)
- Eliges Crepes (Similarity score: 27.39)
- Rikisssimo Hummus De Garbanzos Con Pimiento (Similarity score: 28.40)
- Birds Eye Chicken Burger (Similarity score: 28.48)
- Majesty Bakeries Sweet Honey Multigrain (Similarity score: 29.24)
- Super Slice Lemon Bread (Similarity score: 29.58)
- Organic Seeded Bread (Similarity score: 30.39)