Eden Gourmet Houmous aux pignons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.793103448275861% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 3.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Middle Eastern Falafels (Similarity score: 11.78)
- Flora,upfield Flora Linie (Similarity score: 18.01)
- Migros Toast & Sandwich (Similarity score: 20.10)
- Flora Omega 3 & 6 Light (Similarity score: 21.30)
- Becel Light Omega 3 & 6 (Similarity score: 21.65)
- Gluten Free Garganelli (Similarity score: 21.84)
- Chef Solutions Chicken Salad (Similarity score: 26.70)
- Mediterranean Bread Sticks (Similarity score: 28.14)
- Plain Mediterranean Bread Sticks, Plain (Similarity score: 28.14)
- Simply Balanced, Target Stores Simply Balanced, Almond Butter & Multigrain Crackers (Similarity score: 28.32)
- Carpaccio De Saumon Marine (Similarity score: 28.44)
- Filets De Maquereau (Similarity score: 28.53)
- Kaporo Tempura (Similarity score: 30.05)
- Buy Low Corn Tortillas (Similarity score: 30.94)
- Bowbeas Llc Bow Beas, Blueberry Muffin (Similarity score: 31.10)