Gluten free garganelli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.05g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.05g |
| Saturated Fat | 0.88g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 24.929178470254957% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.9% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -5 |
| Sodium | 159mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buy Low Corn Tortillas (Similarity score: 18.32)
- Eden Gourmet Houmous Aux Pignons (Similarity score: 21.84)
- Flora,upfield Flora Linie (Similarity score: 23.20)
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 26.00)
- Flora Omega 3 & 6 Light (Similarity score: 26.30)
- Migros Toast & Sandwich (Similarity score: 26.51)
- Becel Light Omega 3 & 6 (Similarity score: 26.55)
- Middle Eastern Falafels (Similarity score: 28.29)
- Filets De Maquereau (Similarity score: 28.46)
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 28.77)
- E Leclerc Crepes (Similarity score: 31.46)
- Country Harvest Pain 12 Céréales (Similarity score: 31.60)
- Bowbeas Llc Bow Beas, Blueberry Muffin (Similarity score: 33.16)
- Auchan Pommes De Terre (Similarity score: 34.61)
- Cora 10 Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 35.30)
Ingredients List
- Pasta
- Tapioca Flour
- Corn Starch
- Potato Flour
- E415
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)