Eis-Kreation Cookies-Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 11.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.08791208791209% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.1% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Naturaplan Chocolate Glace Double Crème (Similarity score: 5.56)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 7.48)
- Mint Chocolate Chunk Ice Cream With Hidden Spinach (Similarity score: 7.91)
- Deluxe Mousse Au Chocolat (Similarity score: 9.04)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 10.06)
- Nestlé Helado De Turrón (Similarity score: 10.34)
- Nestle Extreme,nestle Extrême Sundae (Similarity score: 11.25)
- Foreêts Noires (Similarity score: 12.20)
- Miko, Magnum Magnum Batonnet Glace Double Caramel Double Chocolat X8 480ml (Similarity score: 12.86)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.98)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 14.24)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 14.40)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 15.13)
- Copa Banana Ice Cream With English Walnuts And Chocolate Chunks (Similarity score: 15.17)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 15.79)