Nestlé extrême Menthe Chocolat Pépites de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60.769230769230774% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.8% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 8.93)
- Tarte Poires Amandes E Leclerc (Similarity score: 8.93)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 8.93)
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 8.93)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 8.93)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Ice Cream (Similarity score: 10.76)
- Thiriet Mes 4 Exquis Façon Rocher (Similarity score: 10.96)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 11.21)
- Cadbury Dairy Milk Buttons (Similarity score: 13.17)
- Delizza Delizza, Belgian Mini Eclairs, Strawberry (Similarity score: 13.94)
- Eis Kreation Cookies Vanille (Similarity score: 14.40)
- Deluxe Mousse Au Chocolat (Similarity score: 14.40)
- Coop Naturaplan Chocolate Glace Double Crème (Similarity score: 14.56)
- Tarte Normande Aux Poires (Similarity score: 14.75)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Coffee Blast (Similarity score: 14.91)
Ingredients List
- Water
- Fat Reduced Cocoa
- Chocolate Powder
- Cocoa Paste
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Mint Flavouring
- Modified Starch
- Salt
- Sugar
- Cocoa Butter
- Natural Flavouring
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Colza Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)