Eismann Schokosoße
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1160kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1160kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 68.96551724137932% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 58.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 14.64)
- Key Lime Shooter (Similarity score: 25.08)
- Imperial Chocolat Liquide (Similarity score: 27.31)
- Peppermint Ice Cream; Fudge Revel; Peppermint Candies; Dark Chocolate Curls; Candy Bunnies, Candy Canes 'n Fudge (Similarity score: 34.23)
- Lemarié Patissier Babas Au Rhum (Similarity score: 35.10)
- Nutricia (Similarity score: 37.32)
- La Lechera Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 37.32)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sin Lactosa (Similarity score: 37.32)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sirve Fácil (Similarity score: 37.32)
- Hammond's, Hammond's Candies Since 1920 Llc Hammond's, Caramel Marshmallows (Similarity score: 37.44)
- Cumberland Farms Cumberland Farms, Creamy Coconut Rich Dark Chocolate (Similarity score: 38.66)
- Santini Foods Inc California Farms, Sweetened Condensed Creamer (Similarity score: 40.05)
- Gourmet (aldi) Zwiebel Chutney Herzhaft Arom (Similarity score: 40.77)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 42.42)
- Prosalud Produit Inconnu Leche Condensada (Similarity score: 43.97)