Gourmet (Aldi) Zwiebel Chutney herzhaft arom.
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1147kj (275 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1147kj (275 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 45.16129032258064% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.2% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 54g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Finest Marmelade (Similarity score: 21.81)
- Miguelgorry Cannelés (Similarity score: 29.91)
- Raffolé Confiture De Lait (Similarity score: 32.60)
- Lemarié Patissier Babas Au Rhum (Similarity score: 37.55)
- Hammond's, Hammond's Candies Since 1920 Llc Hammond's, Caramel Marshmallows (Similarity score: 38.36)
- Chocolate Cake Ice Cream With Cake Pieces And A Frosting Swirl Cupcakes (Similarity score: 40.22)
- Kozlowski Farms Blueberry & Apple Pie (Similarity score: 40.39)
- Eismann Schokosoße (Similarity score: 40.77)
- Imperial Chocolat Liquide (Similarity score: 40.87)
- L'artisan Givré Crème Glacée Barbe À Papa (Similarity score: 40.88)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 41.36)
- Nestlé Buche Glacée Chocolat Blanc Spéculooos Signature (Similarity score: 41.47)
- The Bakery, Wal Mart Stores Inc The Bakery, Peanut Butter Fudge, Creamy Peanut Butter (Similarity score: 42.00)
- Hy Vee Inc Denali, Extreme! Moose Tracks Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Moose Tracks Fudge And Moose Tracks Fudge Filled Cups (Similarity score: 42.07)
- Peppermint Ice Cream; Fudge Revel; Peppermint Candies; Dark Chocolate Curls; Candy Bunnies, Candy Canes 'n Fudge (Similarity score: 42.31)