El Compi El compi, three milks sponge cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.89g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.89g |
| Saturated Fat | 4.39g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 55.64005069708492% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 38.6g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Éclair Café (Similarity score: 21.53)
- Ice Cream (Similarity score: 22.13)
- Dr Oetker Mug Cake Pépites De Chocolat (Similarity score: 26.34)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Flavored Wafers Reduced Fat Ice Cream Sandwiches, Chocolate (Similarity score: 27.08)
- Premium Ice Cream, Instant Mood Fix Caramel Brownie Trail Mix (Similarity score: 27.61)
- Sandwich (Similarity score: 28.12)
- Dr Oetker Tassen Küchlein Schoko (Similarity score: 28.82)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Italian Biscotti (Similarity score: 29.00)
- Toupargel Petite Folie N°16 Glace Vanille Caramel Pécan (Similarity score: 30.47)
- Clafoutis À La Griotte (Similarity score: 30.90)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 31.06)
- Steve's Ice Cream Salty Caramel Ice Cream, Salty Caramel (Similarity score: 31.22)
- Haagen Dazs, Italian Style Gelato, Sea Salt Caramel (Similarity score: 31.34)
- Trumoo Cookies & Cream Bars (Similarity score: 32.09)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 33.09)
Ingredients List
- Flour
- Baking Powder
- Egg
- Sugar
- Milk
- Meringue
- E202
- E211
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)