El Corte Inglés Pizza Margarita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 3.2999999523163g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 62.26414780295924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.3999999761581g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fiorini Ravioli Au Jambon (Similarity score: 17.43)
- Grandiosa,orkla 4x Ost (Similarity score: 19.34)
- Migros Mini Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 19.79)
- U Bio,u Pizza 3 Fromages (Similarity score: 21.02)
- Onyar Pizza De Jamón Dulce Y Olivas (Similarity score: 21.44)
- Marks & Spencer British Natural Goat's Cheese (Similarity score: 21.80)
- Via Bio Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 21.88)
- Italiamo,lidl Burrata (Similarity score: 21.97)
- Waitrose British Soft Goats' Cheese (Similarity score: 23.35)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 23.41)
- Perfect Pasta Inc Cheese Ravioli (Similarity score: 23.72)
- San Salvatore S R L Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 24.20)
- Pain Polaire (Similarity score: 24.84)
- Dia Pizza Barbacoa (Similarity score: 25.56)
- Italian Style Meatballs (Similarity score: 25.64)