Cheesecake reduced fat ice cream topped with strawberry sauce and graham crunch covered with cream cheese flavored coting drizzled with strawberry flavored ribbon, strawberry cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.79g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.79g |
| Saturated Fat | 12.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 77.7846919726198% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 12.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 26.79g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.79g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 7.42)
- Magnum Double Caramel (Similarity score: 7.58)
- Gelato D'italia Mini King (Similarity score: 8.99)
- Light Ice Cream Bars, Light (Similarity score: 9.34)
- Nestlé Maxibon (Similarity score: 13.62)
- Nestlé Nata Sándwich De Helado De Nata Y Trocitos De Chocolate (Similarity score: 14.34)
- Nestlé,maxibon Maxibon (Similarity score: 14.69)
- Cône Extrême Vanille (Similarity score: 15.01)
- Maxibon Motta (Similarity score: 15.45)
- Carrefour Chocolat Avec Sauce Au Chocolat (Similarity score: 15.96)
- Sammontana Cinque Stelle (Similarity score: 15.99)
- Sundae Shoppe Original Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Milk Chocolate Flavored Coating And Crisped Rice, Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 16.21)
- S M Flickinger Co Inc Crunch Bars (Similarity score: 16.21)
- Toffee Ice Cream Bars With Milk Chocolate Flavored Coating & Toffee Candy, Toffee (Similarity score: 17.02)
- Magnum Collection Ruby (Similarity score: 17.23)
Ingredients List
- Milk
- Strawberry Puree
- Contains 2% And Less Of Natural Flavors
- Fortified Wheat Flour
- Mixed Cheese
- Skimmed Milk
- Sugar
- Coconut Oil
- Corn Syrup
- Whey
- Buttermilk
- Cream
- Skimmed Milk
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)