Erhard Sundays Fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 52.56410256410257% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.6% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Key Lime Pie (Similarity score: 12.09)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- O Organics Organic Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- Ice Cream (Similarity score: 13.50)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Ice Cream (Similarity score: 13.88)
- Archer Farms, Target Stores Gelato (Similarity score: 14.38)
- Talenti Gelato (Similarity score: 14.46)
- Target Stores Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 14.49)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 14.56)
- Half & Half Milk, Caramel (Similarity score: 14.61)
- Food Lion Ice Cream (Similarity score: 15.00)
- Fresh & Easy Ice Cream, Gelato, Coconut Fudge (Similarity score: 15.81)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 16.02)
- Wells Enterprises Inc Seasonal Selections Premium Ice Cream (Similarity score: 16.02)
- Friendly's Premium Ice Cream Rich & Creamy Strawberry (Similarity score: 16.17)
Ingredients List
- E472b
- E477
- Gelling Agent
- Stabiliser
- Milkfat
- Sugar
- Water
- Sugar
- Apricot
- Gelling Agent
- Acidity Regulator
- Strawberry
- Natural Strawberry Flavouring
- Natural Flavouring
- Beetroot Juice Concentrate
- Acid
- Coconut Oil
- Dextrose
- Lactose And Milk Proteins
- Skimmed Milk Powder
- Vanilla Sugar
- Maltodextrins
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)