Eroski Mozzarella di bufala campana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 9 |
| Sodium | 155.999994277956mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 0.60000002384186g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ametller Origen Espirales Con Salmón Y Pesto (Similarity score: 18.84)
- Habitas Fritas (Similarity score: 23.11)
- Habitas Fritas (Similarity score: 23.11)
- Crustarmor Rillettes De Maquereau A La Creole (Similarity score: 23.28)
- Habitas (Similarity score: 23.31)
- Picard 6 Pancakes Noisette Chocolat (Similarity score: 24.18)
- Rillettes De Maquereaux À La Créole (Similarity score: 25.26)
- Lukan Gourmet Pimientos Rellenos De Carne (Similarity score: 25.49)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Organic Pecan Feta Salad (Similarity score: 25.55)
- Régalette 4 Crêpes Fines Sucrées Et Vanillées Sans Gluten (Similarity score: 26.16)
- The Kroger Co Peach Pie (Similarity score: 26.60)
- Southern Fried Chicken Goujons (Similarity score: 28.59)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Roasted Vegetable Pizza, Roasted Vegetable (Similarity score: 28.82)
- Harmons Bakery Coconut Cream Pie (Similarity score: 28.88)
- Ailes De Poulet Panées Épicé (Similarity score: 29.23)