Eroski Sardinas en aceite de oliva bajas en sal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 20.77922077922078% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.8% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsburys Free Range Whole Chicken (Similarity score: 11.95)
- Auchan,le Traiteur Poulet Rôti Issu De Poulet Fermier Label Rouge (Similarity score: 12.98)
- Culinea,lidl Cuisses De Poulet (Similarity score: 17.86)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 19.67)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 19.67)
- Pavés De Légine (Similarity score: 21.36)
- Napoli Foods Inc Napoli, Meat Ravioli 12 Large Round (Similarity score: 22.26)
- Sardines Specialites Tomates Confites (Similarity score: 22.49)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 23.59)
- Houmous De Thon Et Haricots Blancs Bio (Similarity score: 25.05)
- Migros Filet De Saumon (Similarity score: 25.57)
- Les Bons Moments Tartinable De Thon Blanc, Haricots Et Curry Bio (Similarity score: 25.75)
- Kippenvleugels Ailes De Poulet (Similarity score: 27.48)
- Al Mazra'ah, Halal, Whole Frying Chicken (Similarity score: 28.97)
- Weis Weis, Chicken Wings (Similarity score: 29.43)