Sardines specialites tomates confites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.1g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.242603550295858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.2% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -2 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filets De Saumon (Similarity score: 17.78)
- Éric Bur Pesto Blanc (Similarity score: 17.78)
- Pavés De Légine (Similarity score: 20.12)
- Atlantic Salmon Portion With Maple Bacon Rub (Similarity score: 21.26)
- Eroski Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 22.49)
- Bumble Bee Snack On The Run Tuna Salad With Crackers (Similarity score: 23.56)
- Cora Frites Classiques, 2, 5 Kilos, Marque Cora (Similarity score: 23.99)
- Bunnies (Similarity score: 26.44)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 26.53)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 26.53)
- Migros Filet De Saumon (Similarity score: 26.94)
- Salmon (Similarity score: 28.07)
- Coopunigrá,coop Crema Vegetale Da Cucina Uht (Similarity score: 28.24)
- Lachsfilet (Similarity score: 28.66)
- 2 Lachs Filets (Similarity score: 28.66)