Auchan,Le Traiteur Poulet rôti issu de poulet fermier label rouge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 30g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 30g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsburys Free Range Whole Chicken (Similarity score: 5.82)
- Eroski Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 12.98)
- Culinea,lidl Cuisses De Poulet (Similarity score: 23.13)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 24.85)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 24.85)
- Napoli Foods Inc Napoli, Meat Ravioli 12 Large Round (Similarity score: 26.72)
- Pavés De Légine (Similarity score: 28.94)
- Kippenvleugels Ailes De Poulet (Similarity score: 29.77)
- Sardines Specialites Tomates Confites (Similarity score: 30.25)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 30.36)
- Weis Weis, Chicken Wings (Similarity score: 32.03)
- Chicken Wings (Similarity score: 32.03)
- Tender & Delicious Chicken Wing Portions (Similarity score: 32.03)
- Auchan Roti De Dinde Farce Aux Champignons Forestiers (Similarity score: 32.39)
- Auchan Cuisse De Poulet Jaune X2 (Similarity score: 32.49)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)