Nems au poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 26.923076923076927% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.9% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 7.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Evol Evol , Shredded Beef Burrito (Similarity score: 16.55)
- Meijer Coleslaw (Similarity score: 21.28)
- Meijer Coleslaw (Similarity score: 21.28)
- Sandwich Roti De Boeuf Mayonnaise Raifort (Similarity score: 21.44)
- Coquelicot Provence Ravioli Frais Boeuf Bolognaise (Similarity score: 21.75)
- Tortellini À La Viande Sans Gluten (Similarity score: 22.67)
- Escalopes De Poulet Panées (Similarity score: 22.76)
- Oryza Euryza Gmbh Hamburg, Oryza Steamed Jasmin Reis (Similarity score: 25.42)
- Tesco Broccoli & Tomato Quiche (Similarity score: 25.54)
- Samoussa De Boeuf (Similarity score: 26.70)
- Mix Buffet Salade & Serpentini (Similarity score: 27.09)
- Cap Dinec Sardines À L'huile Pimentée (Similarity score: 28.18)
- Maître Coq 4 Cailles Farcies Aux Figues Et Au Foie Gras De Canard (Similarity score: 28.94)
- Vegetalia Vegeburguer De Tofu Y Espinas (Similarity score: 29.12)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert, Butter Pecan, Vanilla Flavor (Similarity score: 29.86)