Esh Foods Llc Hatville Farms, Scallion And Bacon Cream Cheese Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.17g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.17g |
| Saturated Fat | 13.79g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 79.98839907192576% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80% |
| Saturated Fat Value | 13.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 3.45g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 23.57)
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 23.57)
- Selex Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 24.21)
- Brimi Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 27.13)
- Monteverdi Mozzarella (Similarity score: 29.57)
- Noccioline Di Mozzarella (Similarity score: 30.24)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 30.28)
- Mondo Italiano Mozzarella Minis 45 % Fett I Tr (Similarity score: 30.91)
- Mondo Italiano Mondo Italiano Mozzarella Minis 45% Fett (Similarity score: 30.91)
- Goldsteig Bambini Mozzarella (Similarity score: 30.91)
- Aro Mozzarella Bambini (Similarity score: 30.91)
- Boni Mini Mozzarella (Similarity score: 32.18)
- Sigara Böregi (Similarity score: 32.36)
- Philadelphia, Mission Mission Protein Wraps Wholemeal (Similarity score: 33.82)
- Tropezienne (Similarity score: 34.10)
Ingredients List
- Pasteurized Milk And Cream
- Lactic Ferments
- Green Onion
- Onion Powder
- Bacon Bites
- Salt
- Water
- Less Than 1
- 10 Of 1% Potassium Sorbate And Sodium Benzoate As Preservatives
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)