PANDORO con crema al limone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247.0kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 120.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.0mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esselunga Cono Alla Panna (Similarity score: 9.46)
- Metro Chef Tarte Aux Poires, Amandes, Chocolat (Similarity score: 10.04)
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 10.63)
- Nestle,extrème,mystère Le Mystère Créations Caramel Beurre Salé Éclats De Macaron (Similarity score: 12.78)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 13.37)
- Nutty Buddy Sundae Cones (Similarity score: 13.45)
- Klein's Real Kosher Classic Treat Ice Cream Nutty Cone (Similarity score: 16.12)
- Chica Bella Inc Dolce Kitchen, Alfajor Dulce De Leche Cookies (Similarity score: 17.80)
- Custard (Similarity score: 18.03)
- Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 18.52)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 18.90)
- Mousse Au Chocolat Au Lait, Bol De (Similarity score: 18.90)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 19.76)
- Ringo,sammontana Ringo (Similarity score: 20.79)
- Love Some Celebration Ice Cream Cake, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 20.95)