Nestle,Extrème,Mystère Le Mystère créations Caramel beurre salé éclats de macaron
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 11.9g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.2316384180791% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.2% |
| Saturated Fat Value | 11.9g |
| Score | 19 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 26.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 7.23)
- Esselunga Cono Alla Panna (Similarity score: 10.45)
- Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Metro Chef Tarte Aux Poires, Amandes, Chocolat (Similarity score: 12.73)
- Pandoro Con Crema Al Limone (Similarity score: 12.78)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 15.87)
- Tarte Au Citron (Similarity score: 17.89)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 18.72)
- Mousse Au Chocolat Au Lait, Bol De (Similarity score: 18.72)
- Custard (Similarity score: 19.15)
- Nutty Buddy Sundae Cones (Similarity score: 19.17)
- Hacendado Glace Chocolate Cookies (Similarity score: 19.91)
- Love Some Celebration Ice Cream Cake, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 19.99)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 20.57)
- Carrefour Chocolate Chocolat Au Lait, Cœur Vanille (Similarity score: 20.69)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E150
- Salted Butter
- Wheat Starch
- Skimmed Milk Powder
- Colour
- Almond
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- Milkfat
- Stabiliser
- Coconut Oil
- Natural Flavouring
- E160c
- Cocoa
- Natural Almond Flavouring
- Wheat Flour
- Egg White
- Colza Oil
- Sugar
- Water
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)