365 Everyday Value Coffee Creamer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976.0kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.0g |
| Saturated Fat | 6.6667g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 100.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100.0mg |
| Sugars | 33.3333g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean Foods Company Cold Stone Creamery, International Delight, Coffee Creamer, Sweet Cream (Similarity score: 1.41)
- International Delight, Dean Foods Company Gourmet Coffee Creamer (Similarity score: 1.41)
- Coffee Creamer (Similarity score: 10.04)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Twist Premium Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 13.83)
- Purple Cow Candy Bar Overload Premium Ice Cream (Similarity score: 16.28)
- Hacendado Quesada (Similarity score: 16.99)
- Mint Cookie Crunch Ice Cream, Mint Cookie Crunch (Similarity score: 17.22)
- Esselunga Coppette Fior Di Latte E Cacao Esselunga (Similarity score: 17.36)
- Bananas Foster Ice Cream (Similarity score: 17.45)
- Tarte Aux Framboises (Similarity score: 18.30)
- Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 18.69)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 18.70)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 19.05)
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 19.32)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 19.42)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Natural Flavouring
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)