Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, chicken quesadillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 8.59g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.59g |
| Saturated Fat | 3.52g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 40.977881257275904% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 0.78g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Au Foie De Volaille Et Au Porto (Similarity score: 21.02)
- General Tuna Corporation Flaked Light Tuna In Oil (Similarity score: 22.01)
- Cactus Triangle Moricette Farmer (Similarity score: 22.50)
- Oriental Viande L'ultra Tendre (Similarity score: 23.08)
- Oriental Viandes Steck Extra Tendte (Similarity score: 23.08)
- Open Nature Classic Crust Garden Vegetable Pizza (Similarity score: 23.45)
- Algo D Aure Rillettes De Crabe (Similarity score: 24.25)
- Le Petit Cuisinier Cuisse De Canard Aux Champignons Noirs Et Morilles (Similarity score: 24.57)
- Quiche Saumon Fumé, Brocolis (Similarity score: 25.50)
- Food For Life Food For Life, Ezekiel 4:9, Sesame Sprouted Grain Bread (Similarity score: 26.06)
- L'italie Des Pâtes Tresses À La Viande (Similarity score: 26.41)
- Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 26.83)
- Ravioli, Cheese & Spinach (Similarity score: 26.83)
- Chicken Kiev (Similarity score: 27.11)
- Murdoch Brothers Macaroni & Cheese Pie (Similarity score: 27.51)
Ingredients List
- Filling
- Onion
- Corn Starch
- Spice
- Garlic
- Jalapeno
- Salt
- Lime Juice
- Canola Oil
- Tortilla
- Canola Oil
- Guajillo Chiles
- Palm Oilâ€
- Baking Powder
- Salt
- E412
- Guacamole
- Sugar
- Salt
- Serrano Peppers
- Red Bell Pepper
- E300
- Garlic
- E415
- Onion
- Garlic
- Coriander Leaves
- E330
- Salt
- Spice
- Cheddar
- Pinto Beansâ€
- Rice
- Tomatoes In Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)