Quiche saumon fumé, brocolis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 43.5374149659864% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.5% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 6 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Murdoch Brothers Macaroni & Cheese Pie (Similarity score: 9.92)
- Cactus Triangle Moricette Farmer (Similarity score: 12.04)
- The Bakery Apple Lattice Pie (Similarity score: 13.50)
- Le Haché Extra Tendre (Similarity score: 16.70)
- Ica Tortellini Basilika (Similarity score: 16.89)
- Grass Fed Beef Meatballs, Beef (Similarity score: 19.17)
- Table Talk Pies Old Fashioned Apple Pie, Apple (Similarity score: 20.15)
- Chicken Salad On Croissant (Similarity score: 22.09)
- Pizza Burger (Similarity score: 22.26)
- Algo D Aure Rillettes De Crabe (Similarity score: 22.51)
- Golden & Crispy 3 Amigos Grilled Melts Cheese Sandwich (Similarity score: 23.65)
- Vince & Sons Tortellini (Similarity score: 25.30)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Chicken Quesadillas (Similarity score: 25.50)
- Sweet P's Bake Shop Apple Pie (Similarity score: 26.38)
- Food Club Apple Pre Baked Pie, Apple (Similarity score: 26.38)