Ferme Tarte au maroilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.01g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.01g |
| Saturated Fat | 7.15g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 39.07103825136612% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.1% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Délices D’alpage Rillettes Pur Porc À L’ail Des Ours (Similarity score: 18.04)
- Trofie (Similarity score: 19.83)
- Pan De Cristal Mediterráneo (Similarity score: 19.88)
- Farine Francilienne Pain Quotidien, 5 Pains Orientaux (Similarity score: 20.93)
- Ammo 5 Pain Orientaux (Similarity score: 22.20)
- Great Value Spaghetti (Similarity score: 23.07)
- Il Viaggiator Goloso Jambon Cru Jamon Iberico Prosciutto Crudo (Similarity score: 24.43)
- Italian Style Beef Meatballs (Similarity score: 24.69)
- Manchons De Canard Gras Confits (Similarity score: 24.75)
- Delhaize Tagliatelles Épeautre (Similarity score: 24.79)
- Eco Salim Harina Integarl Trigo Sarraceno Ecológica (Similarity score: 25.10)
- Moulin Des Moines Flocons De Teff (Similarity score: 25.58)
- El Granero Integral Teff (Similarity score: 25.59)
- Pastaio Di Altamura Strascinati (Similarity score: 26.02)
- Manuel Claros Banderillas (Similarity score: 26.38)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Maroilles
- Fresh Milk
- Fresh Cream
- Egg
- Baker S Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)