Italian style beef meatballs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1231kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1231.0kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.117647058824g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.12g |
| Saturated Fat | 9.4117647058824g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 40.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.0% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 2.3529411764706g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cafe Hon Inc Goat Cheese (Similarity score: 16.33)
- Baqué Descafeinado Natural (Similarity score: 17.66)
- Terrine De Sanglier (Similarity score: 19.05)
- Michel Bolard Pâté En Croûte (Similarity score: 19.07)
- Epicurillades Pâte De Campagne À L'ancienne (Similarity score: 23.25)
- Saucisson Sec Canard (Similarity score: 23.72)
- Ferme Tarte Au Maroilles (Similarity score: 24.69)
- Eco Salim Harina Integarl Trigo Sarraceno Ecológica (Similarity score: 24.88)
- Higos Coll De Dama (Similarity score: 29.19)
- Pastaio Di Altamura Strascinati (Similarity score: 29.63)
- Delhaize Tagliatelles Épeautre (Similarity score: 30.56)
- Ppura Tomatensauce Mit Mascarpone (Similarity score: 31.03)
- Campo Largo Alubias Blancas Categoría Extra (Similarity score: 31.48)
- Fusillis (Similarity score: 31.69)
- Metro Chef,metro Jaunes D’oeuf (Similarity score: 31.91)