pastaio di Altamura strascinati
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 45.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 8.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Orecchiette (Similarity score: 17.69)
- Mouse Hill Schwarzer Knoblauch (Similarity score: 19.19)
- Eco Salim Harina Integarl Trigo Sarraceno Ecológica (Similarity score: 19.56)
- Baqué Descafeinado Natural (Similarity score: 20.44)
- San Blas Harina Integral San Blas (Similarity score: 22.04)
- Trofie (Similarity score: 24.40)
- Moulin Des Moines Flocons De Teff (Similarity score: 25.58)
- El Granero Integral Teff (Similarity score: 25.64)
- Ferme Tarte Au Maroilles (Similarity score: 26.02)
- Delhaize Tagliatelles Épeautre (Similarity score: 26.24)
- Farine Francilienne Pain Quotidien, 5 Pains Orientaux (Similarity score: 26.44)
- Ammo 5 Pain Orientaux (Similarity score: 26.55)
- Great Value Spaghetti (Similarity score: 27.45)
- Higos Coll De Dama (Similarity score: 27.95)
- Fusillis (Similarity score: 28.00)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)