Chicken salad on croissant
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.34g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.34g |
| Saturated Fat | 5.63g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 31.97047132311187% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 7 |
| Sodium | 239mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 239mg |
| Sugars | 6.34g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Colruyt Boules De Berlin (Similarity score: 14.17)
- L'assiette Bleue Filet De Saumon Sauce Béarnaise Pané Assiette Bleue (Similarity score: 17.12)
- Ica Tortellini Basilika (Similarity score: 19.62)
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 20.33)
- Peijnenburg Ontbijtkoek (Similarity score: 20.72)
- Quiche Saumon Fumé, Brocolis (Similarity score: 22.09)
- The Bakery Apple Lattice Pie (Similarity score: 22.64)
- 4 Chicken Kievs (Similarity score: 22.84)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 23.10)
- La Belle Iloise Emietté De Sardines Délices De Carthage (Similarity score: 23.10)
- Le Haché Extra Tendre (Similarity score: 23.56)
- Golden & Crispy 3 Amigos Grilled Melts Cheese Sandwich (Similarity score: 24.72)
- Cactus Triangle Moricette Farmer (Similarity score: 25.03)
- Murdoch Brothers Macaroni & Cheese Pie (Similarity score: 25.21)
- Field Roast Hand Formed Burger Patties (Similarity score: 26.33)
Ingredients List
- Croissant
- Cooked White Meat Chicken
- Mayonnaise
- Celery
- Dried Cranberries
- Water Chestnut
- Almond
- Sugar
- Contains 2% And Less Bread Crumbs
- Vinegar
- Onion
- Cranberry Almond Chicken Salad
- E575
- Modified Starch
- Black Pepper
- E414
- Raw Bibb Lettuce
- Bibb Letuce
- Water
- Butter
- Sugar
- Yeast
- Salt
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)