Figs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 43.1g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Higos Cuello Dama Primera (Similarity score: 20.39)
- Figues Séchées (Similarity score: 22.99)
- Figues Sèches (Similarity score: 22.99)
- Figue Lerida (Similarity score: 22.99)
- Paquito Figues Moelleuses (Similarity score: 27.39)
- Figue Lerida (Similarity score: 28.68)
- Direct Producteurs Fruits Secs Pommes Séchées (Similarity score: 28.69)
- Figues (Similarity score: 28.89)
- B&s Figues Pulled N°6 Ravier 500g Récolte (Similarity score: 29.41)
- Lerida Figue Lerida (Similarity score: 29.74)
- Ja! Ja! Soft Feigen, Getrocknet (Similarity score: 30.19)
- Paquito Figues Moelleuses (Similarity score: 30.78)
- Pruneaux De Menet Figues Moelleuses (Similarity score: 30.85)
- Co Op Irresistible Caramelised Red Onion Chutney (Similarity score: 31.18)
- Figue Bermuda (Similarity score: 31.48)