Thon entier á l'huile d'olive
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.2g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 28.65853658536586% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.7% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 3 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wilde Sardienen (Similarity score: 14.01)
- Ramirez Sardines À L'huile D'olive Extra Vierge Bio (Similarity score: 14.01)
- The Co Operative Mackerel Fillets In Brine (Similarity score: 14.88)
- Panache Des Landes Tartinable Rillettes 100% Canard Au Piment D'espelette (Similarity score: 16.63)
- Cocagne,ramirez & Ca (filhos) Sa Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 21.26)
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Lemon Flavored Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 22.00)
- Decò Pizza Margherita (Similarity score: 22.25)
- Pizza Margherita (Similarity score: 22.25)
- Portillo Pan Rústico Cortado (Similarity score: 22.83)
- Findus 4 Beefburger (Similarity score: 22.92)
- Pierożek Gołąbki Z Mięsem (Similarity score: 23.58)
- Fish 4 Ever, Waitrose Pitted Green Olives (Similarity score: 24.83)
- Marks & Spencer 2 Scottish Lochmuir Lemon & Herbs Salmon Fillets (Similarity score: 24.86)
- I Epstein & Sons Inc Sardines In Olive Oil (Similarity score: 25.37)
- Cuisse De Poulet Avec Dos (Similarity score: 25.74)