Marks & Spencer 2 Scottish Lochmuir Lemon & Herbs Salmon Fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.4g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 21.787709497206706% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.8% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cocagne,ramirez & Ca (filhos) Sa Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 10.36)
- Al'fez Tahini Dressing (Similarity score: 15.92)
- Co Op Southern Fried Chick'n Pops (Similarity score: 22.21)
- Everyday Saucisses Cocktail (Similarity score: 22.36)
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Lemon Flavored Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 24.37)
- Thon Entier Á L'huile D'olive (Similarity score: 24.86)
- Leader Price Hachés Au Saumon Et À La Ciboulette (Similarity score: 25.26)
- Findus 4 Beefburger (Similarity score: 25.34)
- The Co Operative Mackerel Fillets In Brine (Similarity score: 25.34)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 26.44)
- Le Gaulois Cailles Farcies Au Foie Gras (Similarity score: 26.56)
- Cheese & Ham Chicken Kievs (Similarity score: 26.97)
- Food Evolution Spinach Dip With Pita Chips (Similarity score: 27.43)
- L'atelier Père Dodu,père Dodu Escalope Cordon Bleu De Qualité Supérieure (Similarity score: 28.12)
- Regent's Park Muffins 7 Graines À La Farine Complète (Similarity score: 28.65)
Ingredients List
- Salmon
- Lemon Zest
- Parsley
- Salt
- Cracked Black Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)