Fortwenger Pain epice artisanal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.7g |
| Saturated Fat | 0.15g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 111.2mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 111.2mg |
| Sugars | 31.4g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hdg,histoires De Glaces Glace Cacahuète (Similarity score: 22.77)
- Peanut Butter With Marshmallows Swirls & Peanut Butter Cookies Light Ice Cream (Similarity score: 25.33)
- Smart Ones Cookie Dough Sundae (Similarity score: 25.48)
- Breyers, Unilever Peanut Butter With Reese's Peanut Butter Cup Pieces And A Fudge Swirl Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 25.73)
- Mocha Chocolate Cookie Non Dairy Frozen Dessert, Mocha Chocolate Cookie (Similarity score: 26.06)
- Jock Jock Pâte À Canelés Doypack (Similarity score: 27.27)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 27.89)
- Premium Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 29.15)
- Light Ice Cream (Similarity score: 29.39)
- Private Selection Apple Crumble (Similarity score: 29.82)
- Cookie Dough Batter, Cookie Dough Pieces & Chocolate Flake Dairy Free Frozen Dessert, Cookie Dough Lyfe (Similarity score: 29.93)
- Peanut Butter Brownie Reduced Fat Ice Cream With Brownie Chunks And A Fudge Swirl (Similarity score: 30.09)
- Daunat Crêpes Fraîches Aux Fruits Rouges (Similarity score: 30.28)
- Thrive Frozen Nutrition Inc Real Ice Cream (Similarity score: 30.56)
- Real Premium Frozen Yogurt (Similarity score: 31.11)