Baguette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pan Integral De Khorasan (Similarity score: 18.35)
- Cocktail Colombian Empanadas (Similarity score: 22.56)
- Maki Poulet (Similarity score: 25.61)
- Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 27.01)
- Arroyabe Ventresca De Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 27.14)
- Kroger Kroger, Smoked Pork Hocks (Similarity score: 29.93)
- U Pain Batard Complet (Similarity score: 30.09)
- Pam & Panorama Ravioli Di Zucca (Similarity score: 30.19)
- La Belle Iloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 30.66)
- La Belle Îloise Thon Blanc Germon À L'huile D'olive Et À L'ail (Similarity score: 30.66)
- Demi Baguettes Demi Complet Pré Cuit (Similarity score: 30.70)
- Carte Nature Nems Au Poulet (Similarity score: 30.84)
- Andalos Pain Pita Blanc (Similarity score: 30.88)
- Dessaint Traiteur Crêpes Moelleuses (Similarity score: 31.12)
- Multigrain Sandwich Sliced (Similarity score: 31.97)