Dessaint Traiteur Crêpes moelleuses
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 27.500000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.5% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 20.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alt Bohmischer Alt Böhmischer Käsekuchen (Similarity score: 16.44)
- Blueberry Pie (Similarity score: 25.68)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 26.21)
- Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 26.77)
- Albisser Biscuits A La Cuillere Special Charlotte Albisser (Similarity score: 27.22)
- Migros Marbteigboden Mit Biscuit, Quark Und Sultaninen (Similarity score: 27.37)
- Orangen Sahne Meerrettich (Similarity score: 29.24)
- Ame De Bretagne Crêpes Traditionnelles Fines (Similarity score: 29.68)
- Double Crust Apple Pie Slice (Similarity score: 30.75)
- Gourmet Cookies (Similarity score: 30.86)
- Baguette (Similarity score: 31.12)
- Caramel Cinnamon Cookie Swirl Premium Ice Cream With A Cinnamon Graham Cookie Swirl (Similarity score: 31.28)
- Wegmans Double Crust Apple Pie (Similarity score: 33.11)
- Chocolate Sandwich Cookie Crumb & Chocolate Cookie Swirl Frozen Dessert, Chocolate Sandwich Cookie Crumb (Similarity score: 33.46)
- Diquesi Ensalada Lorena Con Queso De Cabra (Similarity score: 33.71)
Ingredients List
- Whole Milk Powder
- Wheat Flour
- Cane Sugar
- Whole Powdered Egg
- Water
- Sunflower Oil
- Salt
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)