Filet de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.095238095238095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.1% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 3 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Filets De Maquereaux Grillés (Similarity score: 16.58)
- 20 Minis Blinis Frais Bio (Similarity score: 21.35)
- Simply Yorkshire Puddings (Similarity score: 22.42)
- Maheso Fingers De Pollo (Similarity score: 23.81)
- Country Harvest Country Harvest Grains Omega3 (Similarity score: 24.84)
- Monoprix Nuggets De Blé (Similarity score: 26.18)
- Sunshine Burgers Breakfast Hemp & Sage (Similarity score: 26.72)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 27.17)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 27.17)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 27.17)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 27.17)
- Pan De Molde Hogaza Con Centeno Y Avena (Similarity score: 27.17)
- Baguette (Similarity score: 27.45)
- Solis Jalapeno & Cilantro Sun Dip (Similarity score: 27.69)
- Amana Hamburger Buns (Similarity score: 28.02)