Franprix Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1009kj (242 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1009kj (242 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 80.55555555555554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.6% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 20.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 1.41)
- Marie Morin Mousse Au Chocolat (Similarity score: 5.14)
- Auchan Batonnets Caramel Beurre Salé (Similarity score: 16.16)
- Cookies, Candies & Brownies (Similarity score: 16.70)
- Delhaize Tartufo (Similarity score: 17.08)
- Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 17.33)
- Carrefour Tartufo (Similarity score: 17.38)
- Eskigel 6 Coni All’amarena (Similarity score: 17.48)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chip Pieces, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 18.43)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Chocolate Lovers (Similarity score: 19.12)
- Caramel Toffee Crunch Ice Cream, Caramel Toffee Crunch (Similarity score: 20.17)
- Eskigel Dessert Gelato (Similarity score: 20.82)
- Organic Super Premium Ice Cream (Similarity score: 22.54)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 22.54)
- U Saveurs Mousse Au Chocolat Sur Ganache Avec Cuillere (Similarity score: 23.17)
Ingredients List
- Alcohol
- Stabiliser
- Pork Gelatin
- Emulsifier
- E472b
- Thickener
- E415
- E412
- Carob Seed Flour
- Salt
- Glucose Syrup
- Chocolate Powder
- Fresh Cream
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Dark Chocolate
- Fat Reduced Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)