Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 95mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 95mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 8.27)
- Franprix Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 10.09)
- Thiriet 6 Profiteroles (Similarity score: 11.34)
- Ice Cream (Similarity score: 14.79)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Benjamin Blümchen Torte (Similarity score: 17.71)
- Leader Price Bûche Glacee Banquise (Similarity score: 18.03)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.23)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Chocolate Wafers, Madagascar Vanilla (Similarity score: 18.97)
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 18.97)
- Rians Les Choux Façon Profiteroles (Similarity score: 19.05)
- Tarte Normande (Similarity score: 19.17)
- Big Drum Dessert Cones (Similarity score: 19.29)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 19.63)
- Coupe Profiteroles Caramel (Similarity score: 19.95)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate Midnight Cookies (Similarity score: 20.01)