Franprix Tarte Normande aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5999999046326g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 8.3999996185303g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.99999727521643% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92.00000166893199mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 8.24)
- Panettone (Similarity score: 10.09)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Benjamin Blümchen Torte (Similarity score: 10.60)
- Thiriet 6 Profiteroles (Similarity score: 12.32)
- Leader Price Bûche Glacee Banquise (Similarity score: 12.60)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.74)
- Tarte Normande (Similarity score: 16.56)
- Ice Cream (Similarity score: 16.67)
- Häagen Dazs Creations Dark Chocolate & Almonds (Similarity score: 19.28)
- Coupe Profiteroles Caramel (Similarity score: 19.35)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate Midnight Cookies (Similarity score: 19.46)
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 19.50)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Chocolate Wafers, Madagascar Vanilla (Similarity score: 19.50)
- Whole Foods, 365 Everyday Value Peanut Butter Cup & Caramel Ice Cream, Peanut Butter Cup & Caramel (Similarity score: 19.82)
- Tartelette (Similarity score: 19.84)