Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.2% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Discount, Carrefour Bâtonnets Géants Chocolat Blanc (Similarity score: 11.25)
- Gelatelli,lidl Ice Cream Sandwich Cocoa & Vanilla (Similarity score: 12.09)
- Carrefour White Chocolate Chocolat Blanc, Cœur Vanille (Similarity score: 12.51)
- Picard Le Chalet Au Sommet (Similarity score: 13.06)
- Ben & Jerry's Fairly Nuts (Similarity score: 13.29)
- Consum Sandwich Sabor Nata (Similarity score: 13.92)
- Mars Mars Ice Cream Chocolate Core (Similarity score: 13.95)
- Tartelette (Similarity score: 14.74)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 15.15)
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 15.28)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 15.70)
- Sushi Market Daikufus (Similarity score: 15.92)
- La Balade Gourmande (Similarity score: 16.05)
- Tarte Amande Poire (Similarity score: 16.12)
- Franprix Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 16.56)