Black Rasberry Flavored Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 876kj (210 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 876.0kj (210 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3255813953488g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 5.8139534883721g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 69.76744186046399mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69.8mg |
| Sugars | 22.093023255814g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 6.48)
- Carrefour Vanille Macadamia (Similarity score: 6.54)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Ice Cream (Similarity score: 8.03)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Birthday Party (Similarity score: 8.29)
- Neapolitan Premium Ice Cream (Similarity score: 8.49)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.58)
- Food Club French Vanilla Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.93)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies Cake Pieces (Similarity score: 9.14)
- Lowes Foods Premium Ice Cream, Black Cherry (Similarity score: 9.42)
- Ice Cream (Similarity score: 9.42)
- Smith Dairy Products Company Ice Cream (Similarity score: 9.49)
- Acme Fresh Market Ice Cream (Similarity score: 9.49)
- Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- La Laitière,nestlé Le Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 9.65)