Fresh & Easy Chocolate Cream Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 83.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.3% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 15.2g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italiamo Cappuccino Dessert, Kaffee (Similarity score: 13.47)
- Milbona,lidl Profiteroles, Sauce Au Chocolat Noir (Similarity score: 17.03)
- Cora Cappuccino (Similarity score: 17.98)
- Mamie Nova,gourmand Le Truffé Au Chocolat (Similarity score: 18.13)
- Délisse,marque Repère Tiramisu (Similarity score: 20.47)
- Chocolate Truffle (Similarity score: 21.20)
- Wicked Millionaires Sundae (Similarity score: 22.85)
- Decò Biscotto Gelato Vaniglia (Similarity score: 23.46)
- Dolciando Profiteroles (Similarity score: 24.08)
- Sammontana Cinque Stelle Cioccolato (Similarity score: 25.30)
- Panetela De Guayaba Y Queso (Similarity score: 25.82)
- Leader Price Tiramisù Italien (Similarity score: 26.66)
- Milbona Profiteroles Et Sa Sauce Au Chocolat (Similarity score: 27.29)
- Breyers, Unilever Breyers, Carb Smart, Frozen Dairy Dessert, Almond Bar, Vanilla (Similarity score: 27.65)
- Italiamo Profiteroles (Similarity score: 28.13)
Ingredients List
- Water
- Cocoa Powder
- Chocolate
- Corn Starch
- Salt
- Egg
- Cream
- Milk
- Fortified Wheat Flour
- Custard Powder
- Stabiliser
- Sugar
- Unsalted Butter
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)