Fresh Creative Foods Quiche lorraine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9.09g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.09g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.64299182903834% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.6% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 265mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 265mg |
| Sugars | 0.76g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boudins Blancs Au Cognac (Similarity score: 11.05)
- Chef Pierre Pie (Similarity score: 22.05)
- Thiriet Pizza Margherita Sauce Tomate À L’huile D’olive (Similarity score: 22.23)
- Spar Quiche Gerookte Zalm En Broccoli (Similarity score: 22.43)
- Maître Coq Rôti De Dinde Farci Au Foie De Volaille Et Au Porto (Similarity score: 25.06)
- Fauchon 6 Verrines Délicieuses (Similarity score: 25.29)
- Shoprite Shoprite, Kitchen, Cheese & Spinach Ravioli (Similarity score: 27.50)
- Marque Repère, Férial Assortiment : 4 Côtes De Porc + 4 Poitrines De Porc + 4 Chipolatas + 4 Merguez (Similarity score: 27.90)
- Cora Tarte 3 Fromages (Similarity score: 28.25)
- Beef Patties With Vidalia Onion (Similarity score: 28.29)
- Uncured Pepperoni & Cheese Chicken Breast & Parmesan Poppers (Similarity score: 28.49)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Chicken Quesadillas (Similarity score: 28.73)
- Belle France Tarte Aux 3 Fromages (Similarity score: 28.84)
- Aldi Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 28.96)
- Open Nature Classic Crust Garden Vegetable Pizza (Similarity score: 28.99)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Skimmed Milk Powder
- Green Onion
- Baking Powder
- Sea Salt
- Cultured Dextrose
- Black Pepper
- E202
- Half And Half
- Whole Egg
- Water
- Leek
- Swiss Cheese
- Bacon
- Soy Shortening
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)