More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109.0kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.2g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.29411764705882% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.3% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 156.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156.0mg |
| Sugars | 10.8g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 0.00)
- Tarte Au Pomme Grille (Similarity score: 18.62)
- Blossom Fine Foods Llc Streusel Cheesecake (Similarity score: 18.73)
- Brookshire Grocery Company Creme Pie (Similarity score: 19.06)
- The Bakery Baked With Pride Banana Creme Pie (Similarity score: 19.06)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.01)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.01)
- Brownie Sandwiches (Similarity score: 22.30)
- Dean's Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.41)
- Erhard 2 Eclairs Vanille (Similarity score: 23.68)
- Alice Et Bio Pizza Margherita (Similarity score: 23.72)
- Julie's Organic Julie's Organic, Organic Chocolate Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.79)
- Beehive Cherry Lattice Pie (Similarity score: 23.89)
- Cherry Pie (Similarity score: 23.89)
- Cherry Lattice Pie (Similarity score: 24.02)