ALICE Et BIO Pizza Margherita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Baguette (Similarity score: 19.42)
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 23.72)
- More Nutrition Chunky Flavour Vollmilch Schokolade (Similarity score: 23.72)
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 23.74)
- Saputo Mozzarella Fresca (Similarity score: 24.40)
- Sunshine Enriched Soft White Bread (Similarity score: 24.76)
- Quiche Épinard Et Chèvre (Similarity score: 25.59)
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 26.93)
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 26.93)
- La Cuisine Du Poissonier Quiche Précuite Aux Saumon Et Aux Légumes (Similarity score: 27.76)
- Satispie Llc Peach Pie (Similarity score: 28.64)
- Trecce Di Mozzarella (Similarity score: 28.65)
- Angus Beef & Beef Patties (Similarity score: 29.38)
- Aix&terra Crème De Basilic (Similarity score: 30.15)
- Pain De Mie Brioché (Similarity score: 31.22)
Ingredients List
- Tomato Sauce
- Grated Emmental Cheese
- Dried Tomatoes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)