Ice cream candy bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.65g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.65g |
| Saturated Fat | 5.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 41.648745519713266% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.6% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 151mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 151mg |
| Sugars | 27.91g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 15.08)
- Franprix Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 16.88)
- United Dairy Farmers Peanut Butter Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 18.55)
- Frozen Custard, Peanut Butter Flavored Custard With A Rich Fudge Ribbon And Fudge Chunks (Similarity score: 19.00)
- Peanut Butter Cup Premium Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 19.81)
- Casino Délices, Casino L'éblouissant Tiramisu Au Spéculoos Brisures De Spéculoos Pur Beurre (Similarity score: 19.91)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Sweet Freedom, Light Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 21.68)
- Claim Jumper I Love Chocolate Cream Pie, 36 Oz (Similarity score: 22.42)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 22.48)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Prime Time, Ice Cream, Buckeye Bites (Similarity score: 23.18)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 23.39)
- Phinizy & Phebe Handmade Llc Phin & Phebes, Ice Cream, Cookie Butter Blondie (Similarity score: 24.01)
- Handmade Ice Cream Sandwich Chocolate Chip (Similarity score: 24.30)
- Marie Profiteroles Vanille X12 (Similarity score: 24.91)
- Eclairs Chocolats (Similarity score: 26.51)
Ingredients List
- Low Fat Ice Cream
- Chocolate Flavored Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)