Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, premium ice cream, peanut butter panic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.63g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.63g |
| Saturated Fat | 8.45g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 141mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 141mg |
| Sugars | 22.54g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropézienne (Similarity score: 11.23)
- Rocky Mountain Pies Lattice Pie (Similarity score: 11.87)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Prime Time, Ice Cream, Buckeye Bites (Similarity score: 12.00)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 12.36)
- Vanilla Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies & Chocolate Cookie Swirls, Vanilla (Similarity score: 15.19)
- Marie Profiteroles Vanille X12 (Similarity score: 15.20)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Culinaria, Schnuck Markets Inc Culinaria, Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 15.21)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 15.46)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Sweet Freedom, Light Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 15.93)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 16.34)
- Toffee Wine Peanut Butter Ice Cream (Similarity score: 16.36)
- Old Fashioned Pie (Similarity score: 17.32)
- Peanut Butter Belles Ice Cream, Peanut Butter Belles (Similarity score: 17.75)
- Eclairs Cafe Par 2 (Similarity score: 18.02)
Ingredients List
- Milk
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Peanut Butter Cups
- Chocolate Fudge Crackle
- Peanut Butter Variegate
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Te Following
- Guar Gum Carrageenan
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)